cz

Family house under the Orlické MountainsDům leží nad širokým údolím Orlice, už ani divoké, ani tiché. Tam, kde z návrší slézají borové lesy v rozechvění krajiny k poklidným nivním lukám. Toto rozhraní dalo vzniknout mikrosvětu s rozmanitou krajinou: s rybníky, údolíčky, s loukami a stromy. Vše olemováno dalekými obzory Orlických hor a Krkonoš. Domy se tu nesemkly do pevné sídelní struktury, ale volně rozsypaly do krajiny a obsadily atraktivní místa. Jedno takové místo na temeni svahu si vybrali pro svůj dům mladí manželé.

Pozemek se spouští z návrší dolů do údolí Orlice. Krásný široký výhled severně na osluněnou krajinu. Vedle starý popraskaný sad. Dům jsem umístil po spádnici- po vrstevnici by stínil zahradu. Vznikly tak dvě zahrady: východní, otevřená do krajiny, a západní- mezi domem, sadem a stodolou- útulná. Na pozemku jsou dvě hmoty: dům a stodola. Vzájemně pootočeny. Dům po spádnici, stodola s hranicí pozemku.

Dům má archetypální tvar- sedlovou střechu, jako všechny domy kolem. Tady však ruku v ruce s konceptem- musí to být malý velký dům, aby jednou zvládl i větší rodinu. Prostory otevřené do krovu jsou v pokojích využity palandami. Do krovu se vešla i malá pracovna a útulný kamrlík pro hosty. Dům je přes pavlače a terasy propojen se zahradou. Svah pod domem je pak po spádnici dorovnán sklepem. Tam se uskladní ovoce, zelenina a bude prostor i na vinný sklípek.

Nosná konstrukce domu se skládá ze dvou konstrukčních systémů- spodní stavba je monolitická betonová, s vloženými cihlovými klenbami, vrchní stavba je pak lehká dřevěná z masivních dřevěných desek Novatop. Dům má malé rozpony konstrukčně snadno překlenutelné. Příčné stěny jsou v modulu 3,3 m. Pro střešní plášť je uvažován také systém Novatop, nebo krokve kladené po Vlašsku. Dům bude pasivní, vytápěný klimatizací s rekuperací a tepelným čerpadlem. Vytápěna bude pouze vrchní stavba, sklepy budou chladné, masivní s tepelnou setrvačností. Dům bude připojen na elektrickou síť, voda je čerpána ze studny na pozemku. Kanalizace je řešena systémem domácí čistírny se vsakem.

Název projektu:  Rodinný dům v Albrechticích nad Orlicí
Klient:  soukromý investor
Termín:  projekt 2017-2020, realizace 2019-2021
Autor:  Josef Krejčí
Spolupráce:  Ing. Zdeněk Frai© 2017 Ateliér Šrámek a Krejčí      powered by Petr Kubík      přihlášení