en

Rodinný dům na BukoviněUlice Na Bukovině se nachází v pokojné části Pardubic. Na jedné straně je uliční fronta řadových domů, trochu rozpadlá několika pomlkami. Jen všímavý člověk si představí, že kdysi mohly být všechny domky stejné. Za nimi jsou krásné zahrady se stromy a záhony. Druhá strana ulice je odjinud. Jsou zde solitérní třípodlažní panelové bytovky, mezi kterými se dá kamsi proplout. Našim úkolem bylo zrekonstruovat jeden z řadových rodinných domů, který si na rozdíl od sousedních domů zachoval svůj původní vzhled s důstojnou symetrickou fasádou, členěnou pilastry a římsami.

Po konzultaci s investorem se projevilo, že lehká rekonstrukce stávajícího stavu nevyhoví jeho potřebám. Nutnost razantnějšího zásahu podporoval fakt, že konstrukce domu byly ve špatném technickém stavu. Rozhodli jsme se zachovat to cenné z původního domu, tedy obvodové stěny. Původní dům tak získal novou funkci - byl přeměněn na dvorek. Dům se stal vzpomínkou, možná památkou, vzhledem připomínajícím antické chrámy. Do zahrady jsme poté vložili jednoduchý hranol nového rodinného domu, částečně zasahujícího i do dvorku.

Do dvorku je vloženo parkovací stání, strom, paluba vedoucí do zahrady a schody ústící na terasu v patře domu. Z dvorku vedou tři vchody do domu - dům lze dispozičně měnit. Může sloužit jako rodinný dům pro jednu rodinu, dům s dvěma byty v každém podlaží, případně může být horní byt ještě rozdělen a přibude ještě garsonka. Předsíň je transparentní, nehmotná, s prosklenými stěnami, jenž mohou být odsunuty a předsíň splyne s palubou mezi dvorem a zahradou.

Autor:  Zette ateliér s.r.o.
Spoluautor:  Josef Krejčí© 2017 Ateliér Šrámek a Krejčí      powered by Petr Kubík      přihlášení