cz

Center for seniors in TáborNemocnice, lékárna, supermarket a velké parkoviště možná jsou praktickými prvky občanské vybavenosti, ale sousedstvím těchto funkcí bohužel nevzniká důstojné prostředí pro bydlení starých lidí. Pozitivem je, že v rámci přírodní matrice je na pozemku všechno v pořádku. Pohybujeme se v dobře situované rovině nad krásnou přírodní roklí. Parcela má dostatek světla, čerstvého vzduchu a dobrou návaznost na centrum města. Pozdější nekoordinované lidské zásahy však dokázaly krajinu znetvořit, a tak dnes celé území vnímáme spíš jako spletenec inženýrských sítí, náletové zeleně a dezorientovaných lidí.

Prvním bodem návrhu je legitimizace vybrané typologie v místě určení. Naší snahou je celému místu dát nový řád, aby se v něm lépe orientovali nejen budoucí rezidenti, ale i jeho stávající uživatelé. Nově navržený předprostor těsně přiléhá ke Kozí stezce a pěší cesta k němu je zdůrazněna kaštanovou alejí. Domov tímto způsobem vítá příchozí. Do vydlážděného předprostoru je možné dostat se i autem, a to navrhovanou ulicí k zelenému pruhu ose celého území.

Na parcelu, která je takto uvedena do souvislostí jsou umístěny 2 budovy. Rozdělení do dvou budov vychází z odlišných požadavků na režim jednotlivých částí. Spojování ústavní péče a asistovaného bydlení by nejspíše poškodilo jednu, nebo obě skupiny klientů. Domy se orientují do veřejného prostoru. svými objemy vymezují velkou zahradu, která je klidným a přátelským místem uprostřed rušné a neosobní čtvrti. Vstupy do domů se orientují do vnitřní ulice, která propojuje veřejný prostor a zahradu. Společným prvkem obou domů je možnost přímého přístupu z ubikace do osobní malé zahrádky.

Název projektu:  Centrum pro seniory v Táboře
Klient:  Město Tábor
Adresa:  Kpt. Jaroše, Tábor
Soutěž:  2013 - odměněný návrh
Autor:  Josef Krejčí, Michal Šrámek, Jindřich Blaha, Petr Bočan
Spolupráce:  Mikoláš Vavřín, Marie Blahová (Kraťuková), Vít Holý, Dagmar Andělová, Jan Lankaš© 2017 Ateliér Šrámek a Krejčí      powered by Petr Kubík      přihlášení